Maanam piosenki

10 najlepszych piosenek Kory i zespołu Maanam

Autor: Paula Apanowicz

Leonardo Da Vinci pisał: „piękno rzeczy śmiertelnych mija, lecz nie piękno sztuki”. Legenda polskiej sceny muzycznej i wokalistka zespołu Maanam Kora (właściwie Olga Sipowicz) odeszła 28 lipca 2018 roku po wieloletniej walce z chorobą nowotworową, pozostawiając po sobie wybitny dorobek artystyczny – poetyckie, znakomite, budzące nostalgię utwory, wciąż rozbrzmiewające w świadomości polskich słuchaczy piosenki i zjawiskowy głos, udowadniając, że sztuka jest silniejsza od śmierci. Wspominamy najlepsze utwory wiecznie żywej Kory i zespołu Maanam…

 

1. „Krakowski spleen”

Kora piosenki - Krakowski Spleen

To prawdziwe arcydzieło piosenki, z poetyckim, przejmującym i metaforycznym tekstem autorstwa Kory, nastrojową muzyką Marka Jackowskiego oraz wyjątkowym głosem legendarnej artystki – na przemian delikatnym, niosącym ukojenie i mocnym, uderzającym we wszystkie zmysły podczas refrenu. „Krakowski spleen” to utwór, nad którym unosi się depresyjna aura, budzący nostalgię i zadumę. Słowa nawiązują do klimatu wszechobecnej bezsilności, wywołanym wprowadzeniem stanu wojennego w Polsce. Przepiękny utwór zespołu Maanam został umieszczony na płycie „Nocny patrol” z 1983 roku.

2. „Szare miraże”

Maanam utwory - Szare miraże

Rockowy, dynamiczny utwór, działający niczym zastrzyk energii, pochodzący z debiutanckiego albumu studyjnego zespołu o nazwie „Maanam” (1981). „Szare miraże” do dziś są jedną z najlepiej rozpoznawalnych piosenek Maanamu i stanowią jeden z tych utworów, który łączy pokolenia. Autorką bogatego w symboliczne sensy tekstu była oczywiście Kora, natomiast muzykę skomponował Marek Jackowski. To piosenka o ludzkich pozorach i prywatności, mającej nieocenioną wartość.

3. „Kocham cię kochanie moje”

piosenki Maanamu - Kocham Cię kochanie moje

Jeden z największych hitów zespołu Maanam, cieszący się niesłabnącą popularnością wśród polskich słuchaczy, mimo upływu blisko 40 lat od premiery. Kompozytorem „Kocham cię kochanie moje” był Marek Jackowski, który stworzył muzykę do słów Kory. Tekst utworu jest piękny w swej prostocie, zachwyca poetyckim opisem wszelkich odcieni i etapów miłości. Sama melodia napawa optymizmem. Wydany wiosną 1983 roku singiel nie schodził z pierwszego miejsca listy przebojów Programu Trzeciego przez 21 tygodni.

4. „Lucciola”

Piosenki Kory - Lucciola

Melancholijny utwór ze słowami Kory pochodzi z czwartego albumu zespołu „Mental Cut”, wydanego w 1984 roku. Piosenka z muzyką Marka Jackowskiego buduje niepowtarzalny klimat, bije od niej chłód, a dyskretne, przyjemne dźwięki gitary w tle kołyszą nas wśród nostalgicznych myśli. W języku włoskim „lucciola” to łagodne określenie prostytutki. Singiel promował również jedną z anglojęzycznych płyt zespołu zatytułowaną „Wet Cut”.

5. „Boskie Buenos”

Kora utwory - Boskie Buenos

Klasyka w artystycznym dorobku Maanamu. „Boskie Buenos” to cudownie, oryginalnie zaśpiewana piosenka z energiczną muzyką, miejscami postrzelona, a z pewnością porywająca. Pisząc czarujące, zabawne słowa tego utworu, Kora inspirowała się fragmentem argentyńskiej powieści Eduardo Gudino Kieffera zatytułowanej „Żeby cię lepiej zjeść”. Warto dodać, że w wielu tekstach Maanamu widać inspiracje iberoamerykańską kulturą – literaturą czy kinem południowych krajów. Występ podczas XVIII Krajowego Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu i wykonanie „Buenos Aires” zapewnił niesłychaną popularność znakomitemu zespołowi. Kora ukazała wówczas publiczności swą niepowtarzalną charyzmę, urok i… młodzieńcze szaleństwo. Piosenka do dziś jest jednym z największych hitów w historii Maanamu.

6. „Wyjątkowo zimny maj”

Piosenki zespołu Maanam - Wyjątkowo zimny maj

Zmysłowy, liryczny, przepełniony nostalgią singiel znalazł się na szóstym albumie Maanamu „Derwisz i anioł” z 1991 roku. Kora ponownie urzeka nas w „Wyjątkowo zimnym maju” swym melodyjnym, zjawiskowym głosem, nucąc jednocześnie tak proste, a ujmujące słowa: „W moim śnie, cudownym śnie/ tylko kocham, kocham, kocham/ bawię się, la laj, la laj”. Nastrojową muzykę ponownie zilustrował wybitny Marek Jackowski.

7. „Bez ciebie umieram”

Muzyka zespołu Maanam - Bez ciebie umieram

To utwór utrzymany w optymistycznych tonach, łagodniejszy, w którym Kora zachwyca delikatną barwą głosu. „Bez ciebie umieram” znalazło się na wspaniale przyjętej płycie zatytułowanej „Róża” z 1994 roku. Poetycki tekst opowiada o spotkaniu dwójki zakochanych, a w szerszym ujęciu – o wielkiej miłości i towarzyszącej jej uczuciach euforii, tęsknoty, fascynacji czy emocjonalnych uniesień.

8. „Róża”

zespół maanam piosenki - Róża

Tytułowa piosenka pochodząca z siódmego albumu studyjnego zespołu Maanam „Róża” zdobyła serca publiczności – przez 20 tygodni znajdował się na pierwszym miejscu listy przebojów Programu Trzeciego. To utwór subtelny, romantyczny, niosący wyciszenie. Liryczny tekst napisała Kora, a piękną muzykę skomponował Marek Jackowski.

9. „Po prostu bądź”

piosenki maanam - Po prostu bądź

Ten spokojny, piękny utwór został po raz pierwszy zaprezentowany na minialbumie (tzw. epce) „Kolekcjoner” z 1995, a rok później pojawił się na płycie „Łóżko”. Oba albumy cieszyły się dużym zainteresowaniem publiczności i odniosły spory sukces komercyjny. „Po prostu bądź” według znakomitych słów Kory i muzyki Jackowskiego to klimatyczna piosenka o miłości w jej dojrzałej odsłonie – dalszym etapie miłosnej relacji, wykraczającym poza pierwszą fascynację i zauroczenie. Miłość to przede wszystkim wsparcie, zdolność przebaczenia, zrozumienie i sama obecność drugiego człowieka, jak śpiewa magicznym głosem Kora.

10. „Nocny patrol”

Maanam teksty - Nocny patrol

Niezwykle klimatyczny utwór pochodzący z albumu o tym samym tytule, wydanym w 1983 roku. „Nocny patrol” został utrzymany w posępnej atmosferze, muzyka jest zrównoważona, z początku wprowadza melancholię i uspokojenie, które w ostatnich partiach utworu zostaje przełamane przez ostre dźwięki gitary oraz odgłosy tłuczonego szkła. Autorem muzyki był Marek Jackowski, natomiast słowa napisała Kora. Tekst piosenki nawiązuje do wydarzeń wprowadzenia stanu wojennego i ograniczającej przemieszczanie się godziny policyjnej

Udostępnij „10 najlepszych piosenek Kory i zespołu Maanam” swoim znajomym.

Dodaj komentarz