Anna Jantar – TOP 15 najlepszych piosenek

Anna Jantar przeboje

Anna Jantar miała na swoim koncie mnóstwo przebojów muzycznych, które znakomicie poradziły sobie z próbą czasu i do dziś rozbrzmiewają w rozgłośniach radiowych, programach telewizyjnych i na koncertach. To zarówno optymistyczne, rytmiczne piosenki nastrajające do tańca, jak i utwory nostalgiczne i ocierające się o poezję śpiewaną. Prezentujemy subiektywną listę 15 hitów muzycznych Anny Jantar.

Anna Jantar – piosenki

1. „Nic nie może wiecznie trwać”

Tę piosenkę Anna Jantar nagrała w 1979 roku wraz z Budką Suflera. Stanowiła ona zupełnie inną odsłonę jej talentu, niż ta, którą rozwijała wcześniej przede wszystkim w obrębie muzyki popularnej. „Nic nie może wiecznie trwać” – utwór skomponowany przez Romualda Lipko ze słowami Andrzeja Mogielnickiego był bardziej rockowy, ale piosenkarka świetnie się w nim odnalazła. Publiczność przyjęła kawałek entuzjastycznie i okrzyknęła go najlepszą piosenką roku. Po tragicznej śmierci Anny Jantar tekst nabrał jednak znaczeń profetycznych. Zaczęto się w nim doszukiwać zapowiedzi mających nastąpić wydarzeń. Do dziś słuchacze odbierają piosenkę niezwykle emocjonalnie – w wykonaniu legendarnej piosenkarki brzmi bowiem nad wyraz wzruszająco.

2. „Tyle słońca w całym mieście”

Ta piosenka to jeden z najbardziej rozpoznawalnych utworów Anny Jantar. „Tyle słońca w całym mieście” powstało w 1974 roku i znalazło się w albumie studyjnym jako tytułowy kawałek. Muzykę napisał Jarosław Kukulski, mąż gwiazdy i jednocześnie autor większości jej przebojów. Autorem tekstu był Janusz Kondratowicz. Piosenka stała się wielkim przebojem i do dziś jest odtwarzana w stacjach radiowych, pojawia się na festiwalach i innych imprezach muzycznych. „Tyle słońca w całym mieście” to hit kojarzący się z wakacyjną beztroską atmosferą, ciepłem i gwarem miejskich ulic.

3. „Tylko mnie poproś do tańca”

Utwór „Tylko mnie poproś do tańca” to wyjątkowa pozycja w dorobku Anny Jantar. Autorką muzyki była Wanda Żukowska, natomiast tekst stworzył Bogdan Olewicz. Piosenka z 1978 roku wywołała niespodziewane reakcje w środowisku artystycznym, zwłaszcza krakowskiej Piwnicy pod Baranami. Inny od popularnych utworów Anny Jantar numer został zakwalifikowany do typu poezji śpiewanej. Natychmiast pojawiły się w związku z tym absurdalne głosy, że piosenkarka pop nie powinna wkraczać w rejony zarezerwowane dla artystów. Olewicz wspominał ten epizod: „Pierwsze recenzje drukowane i mówione miały posmak skandalu z powodu złamania niepisanej konwencji. Mniej więcej w stylu: „Jakim prawem Anna Jantar śpiewa taki utwór?”. „Dlaczego piosenkarka popowa wykonuje utwór wyraźnie przeznaczony dla kogoś innego?”. To było fantastyczne. Zabulgotało w polskim bagienku”.

4. „Wielka dama tańczy sama”

„Wielka dama tańczy sama” to przebój z 1979 roku, który znalazł się na ostatnim, pośmiertnie wydanym krążku Anny Jantar. Piosenka z muzyką Kukulskiego i słowami Marii Komorowskiej to piękny, rytmiczny utwór z głębokim poetyckim tekstem. Jego tematem jest kobieca samotność przeżywana z dumą i postawą godną „damy”. Wykonanie Anny Jantar łączy dynamiczny, momentami pełen goryczy klimat ze smutną, liryczną nutą. Interpretacja do dziś brzmi niezwykle nowocześnie i słucha się jej z prawdziwą przyjemnością. Po utwór sięgały w późniejszym okresie takie piosenkarki, jak Katarzyna Nosowska czy Jagoda Ślakowska.

5. „Moje jedyne marzenie”

To kolejny wielki hit Anny Jantar, skomponowany przez J. Kukulskiego do tekstu B. Olewicza. Piosenka została nagrana w 1979 roku wraz z zespołem Perfect i bardzo szybko zdobyła serca publiczności, a także krytyki. Znany również pod incipitem „Przetańczyć z tobą chcę całą noc” utwór był nagradzany w Warszawie i w Berlinie. Emitowano go w Telewizyjnym Koncercie Życzeń. Teledysk do utworu został nagrany zgodnie z ówczesnymi standardami. Anna Jantar zaprezentowała tu swój nowy image: krótka fryzura, czarne leginsy i piękna zwiewna bluzka z odblaskowymi motywami.

6. „Najtrudniejszy pierwszy krok”

„Najtrudniejszy pierwszy krok” to piosenka, która zainicjowała solową karierę Anny Jantar. Wykonawczyni zaprezentowała go po raz pierwszy na Festiwalu w Opolu w 1973 roku, a później został okrzyknięty piosenką lata. Muzykę skomponował Jarosław Kukulski, a tekst napisał Wiktor Leliwa. Wieloznaczność tytułu piosenki wpisuje się zarówno w kontekst dziecięcej nauki chodzenia, pierwszych miłosnych uniesień, jak i debiutu Anny Jantar na wielkiej scenie. Teledysk kręcono głównie w Kołobrzegu.

7. „Mój, tylko mój”

Ten przebój Anny Jantar pojawił się w albumie „Za każdy uśmiech” z 1976 roku, która zyskał status „Złotej Płyty”. „Mój, tylko mój” to kolejny utwór z muzyką Kukulskiego, słowa napisał zaś Andrzej Bianusz. Piosenkarka świetnie oddała uczucia zakochanej i zazdrosnej kobiety, która bezskutecznie próbuje zwrócić jego uwagę i nie ma zamiaru dzielić się z nikim swoim wybrankiem.

8. „Staruszek świat”

Również z płyty „Za każdy uśmiech” pochodzi słynny „Staruszek świat”. Autorem tekstu był Jerzy Klejna, a muzykę skomponował Wojciech Trzciński. Piosenka posiada klimat lat 70., nawiązuje do szalonych dyskotek, święcącego triumfy tańca disco i beztroski towarzyszącej zabawie w nocnych klubach. Piosenka została nagrana z grupą wokalną Alibabki. Niezwykle podobała się publiczności na festiwalach i należała do żelaznego repertuaru Anny Jantar.

9. „Za każdy uśmiech”

„Za każdy uśmiech” to kolejny z licznych przebojów w dorobku piosenkarki. Utwór z tekstem Lecha Konopińskiego i muzyką Kukulskiego nadał tytuł całej płycie. Melodyjna piosenka szybko wpadała w ucho i zdobywała serca publiczności, towarzysząc wielu okazjom. To jeden z utworów, które ugruntowały pozycję Anny Jantar jako gwiazdy polskiej muzyki popularnej.

10. „Dzień bez happy-endu”

„Dzień bez happy-endu” to niezwykle optymistyczny, jasny utwór, z którego tryskają poczucie humoru i pozytywne wibracje. Tekst Kondratowicza, nawiązując do słynnego filmowego hitu z 1939 roku – „Przeminęło z wiatrem” – opowiada o końcu miłości, która zamiast smucić kobietę, napawa ją nową nadzieją. Żartobliwy dystans do całej sytuacji podkreślają liczne powtórzenia retorycznego pytania „no i co?” oraz wyliczenia czynności niepodlegających żadnym zmianom z powodu rozstania, np. „śmieję się jak śmiałam/płaczę jak płakałam”. Okazuje się, że życie bez ukochanego jest równie pasjonujące jak z nim, a nawet posiada większą intensywność i dostarcza nieznanych wrażeń – jak śpiewa Anna Jantar – wszystko odczuwa „razy sto”.

11. „Jak w taki dzień deszczowy”

Ta piosenka Anny Jantar należy do bardziej refleksyjnej odmiany jej dorobku artystycznego. Pomimo że zasłynęła ona jako wykonawczyni jasnych, optymistycznych utworów, świetnie odnajdywała się również w innej – niezwykle lirycznej stylistyce. „Jak w taki dzień deszczowy” jest tego najlepszym przykładem. Słowa autorstwa Andrzeja Kudelskiego opisują smutny nastrój, jaki potęguje nieprzyjazna aura za oknem. Krople deszczu stają się tożsame ze spływającymi łzami, a chłód na zewnątrz oddaje chłód międzyludzkich relacji i buduje klimat niczym ze słynnych melodramatów. Piosenkę skomponował Waldemar Parzyński.

12. „Zawsze gdzieś czeka ktoś”

„Zawsze gdzieś czeka ktoś” ze słowami Romana Sadowskiego i muzyką Kukulskiego to rytmiczna, zapadająca w pamięć piosenka, która stała się tytułowym utworem całego albumu Anny Jantar z 1977 roku. Kawałek opowiada o przezwyciężaniu życiowej niepogody przez wiarę w miłość i optymizm. Sytuacja liryczna rozgrywa się na peronie w zimny deszczowy dzień, który pomimo swojej nieprzyjaznej aury oferuje bohaterce wiele miłych chwil.

13. „Radość najpiękniejszych lat”

I po raz kolejny duet twórców: Jarosław Kukulski i Janusz Kondratowicz stworzył utwór, który w wykonaniu Anny Jantar stał się przebojem. Nostalgiczny utwór, w którym pojawiają się motywy jesieni i upływającego czasu jest jednocześnie apoteozą młodości i jej uroków. „To, co mam/to serce, które jeszcze na wszystko stać” – śpiewa z uśmiechem w głosie wokalistka.

14. „Baju baj” („Jambalaya”)

„Jambalaya” znana również pod tytułem „Baju baj” to utwór był coverem utworu zespołu The Caprenters. Bogdan Olewicz pisząc tekst, stwierdził, że nie będzie on wiernym tłumaczeniem pierwowzoru. Stworzył natomiast zabawną, na poły biograficzną historyjkę o Annie, która nagabywana przez przystojnego pana z Amsterdamu, opiera się jego kuszącym propozycjom. W teledysku piosenkarka wystąpiła w jeansach i czarnych wysokich kozakach na obcasach, prezentując swój nowoczesny wizerunek.

15. „Cygańska jesień”

„Cygańska jesień” to piękny utwór z 1976 roku, do którego muzykę stworzył W. Kazanecki, a słowa napisał Kondratowicz. Piosenka posiada unikalny klimat stylizowany na muzykę cygańskiego taboru. Charakteryzuje się dynamicznym i efektownym wykonaniem, mający oddawać gorący romski temperament i pełną egzotycznego uroku kulturę.

Udostępnij „Anna Jantar – TOP 15 największych przebojów” swoim znajomym.