Stanowią odmianę filmów muzycznych, opowiadają najczęściej o losach wielkich kompozytorów i śpiewaków. Jednocześnie są to filmy o muzyce w ogóle, a przede wszystkim o jej roli w życiu człowieka. Przedstawiamy ranking najlepszych kinowych dzieł o muzykach.
Filmy o muzykach
1.„Wieczna miłość” („Immortal Beloved”)
„Wieczna miłość” (1994) to film niewątpliwie wybitny. Wyreżyserował go Bernard Rose. Obraz opowiada historię Ludwiga van Beethovena (w tej roli Gary Oldman) z perspektywy jego pośmiertnego testamentu. Okazuje się bowiem, że wybitny muzyk cały swój majątek zapisał nie najbliższej rodzinie, ale tajemniczej „wiecznej miłości”. Poszukiwanie owej kobiety staje się okazją do odsłonięcia skomplikowanej osobowości kompozytora, jego niełatwego charakteru i niezgłębionego geniuszu. W filmie zagrały między innymi Isabella Rossellini i Johanna ter Steege.
2. „Whiplash”
„Whiplash” (2014) Damiena Chazelle’ego to wciągająca niczym thriller opowieść o początkującym perkusiście (Miles Teller), który poświęca wszystko dla swojej pasji. Andrew oprócz walki z własnymi słabościami musi stawić czoła sadystycznemu wykładowcy, Terencowi Fletcherowi (J. K. Simmons). „Whiplash” jest dziełem niejednoznacznym i prowokującym do pytań o wartość sztuki i jej relację z rzeczywistością.
3. „Amadeusz”
„Amadeusz” (1984) Milosa Formana to świetnie opowiedziana biografia Wolfganga Amadeusza Mozarta (w tej roli Tom Hulce). Wybitny muzyk jawi się w filmie jako bezczelne dziecko szczęścia, w którego rękach wszystko zamienia się w przysłowiowe złoto. Tak „łatwego” sukcesu Mozarta nie może znieść nadworny kompozytor Józefa II, Antonio Salieri (F. Murray Abraham). Co zatem ma większą wartość: talent czy ciężka praca? – zdaje się zapytywać Forman.
4. „Kopia Mistrza” („Copying Beethoven”)
„Kopia Mistrza” w reżyserii Agnieszki Holland to kolejny film o Ludwigu van Beethovenie. Wybitnego kompozytora zagrał Ed Harris. Został on pokazany u schyłku życiu, kiedy cierpiący na głuchotę tworzył swoje ostatnie, a jednocześnie największe dzieła, jak słynna „IX Symfonia”. Holland pokazała Beethovena przez pryzmat spojrzenia młodej kobiety, Anny Holtz (Diane Kruger), która pracowała jako kopistka jego dzieł.
5. „Kochankowie muzyki” („The Music Lovers”)
„Kochankowie muzyki” (1970) w reżyserii Kena Russella to z kolei stare kino – filmowa biografia Piotra Czajkowskiego (Richard Chamberlain). Reżyser nie unika kontrowersyjnych zdarzeń z burzliwego życiorysu wielkiego muzyka. Należał do nich choćby homoseksualny związek z hrabią Cziluwskim (Christopher Gable) czy nieudane małżeństwo z Niną Miliukową (Glenda Jackson).
6. „Pan od muzyki” („Les choristes”)
„Pan od muzyki” to wzruszający film Christophe’a Barratiera z 2004 roku. Dzieło opowiada o roli muzyki w ludzkim życiu, która niejednokrotnie posiada moc terapeutyczną i może przyczynić się do odmiany losu człowieka. Tytułowa postać pana od muzyki (w tej roli Gerard Jugnot) to nauczyciel, który zatrudnia się w zakładzie poprawczym, gdzie styka się z trudną młodzieżą i po olbrzymich trudach staje się jej mentorem.
7. „Chopin – pragnienie miłości”
„Chopin – pragnienie miłości” (2002) w reżyserii Jerzego Antczaka ukazuje losy najwybitniejszego polskiego kompozytora w narodowej historii. W rolę Chopina wcielił się Piotr Adamczyk. Film skupia się przede wszystkim na skomplikowanej i bardzo znaczącej w życiu artysty relacji z francuską pisarką i feministką, George Sand (Danuta Stenka).
8. „Jak w niebie” („Sa som i himmelen”)
„Jak w niebie”, szwedzki dramat w reżyserii Kaya Pollaka, to piękny film o uzdrawiającej sile muzyki. Znany kompozytor Daniel Dareus (Michael Nyqvist) ze względu na zły stan zdrowia wraca do swojej rodzinnej miejscowości, gdzie postanawia założyć lokalny chór. Początkowo witany z nieufnością, a nawet wrogością, z czasem zyskuje sympatię mieszkańców, a co więcej przyczynia się do rozwiązania ich osobistych problemów.
9. „Farinelli: ostatni kastrat”
„Farinelli: ostatni kastrat” (1994) Gerarda Corbiau przedstawia losy jednego z najsłynniejszych śpiewaków operowych, Carlo Broschiego. Artysta za zachowanie swojego talentu zapłacił ogromną cenę – został wykastrowany przez własną rodzinę, co zatrzymało proces chłopięcej mutacji. W rolę Farinellego wcielił się Stefano Dionisi.
10. „Niczego nie żałuję – Edith Piaf” („La mome”)
„Niczego nie żałuję” Oliviera Dahana prezentuje życiorys słynnej francuskiej śpiewaczki, Edith Piaf. Marion Cotillard wcieliła się w postać nietuzinkową i fascynującą. W filmie pokazano trudne dzieciństwo gwiazdy, jej skomplikowaną osobowość i osobiste tragedie, które ukształtowały samą Piaf, ale również jej wielką legendę. Zaletą dzieła są oryginalne wykonania największych przebojów piosenkarki, między innymi słynnych „Milord” i „Je ne regrette rien”.