Polskie piosenki wakacyjne – TOP 15 przebojów o lecie

Piosenki wakacyjne polskie - top 15

Morze, góry, jeziora – polski krajobraz latem zachwyca i zapewnia wspaniałe warunki do odpoczynku. Długie spacery, plażowanie, wspinaczka czy pływanie – wszystko to kojarzy się z wakacyjną aktywnością. I wszystko to wraz z zachwycającymi pejzażami opiewają twórcy wakacyjnych hitów. Przedstawiamy 15 polskich piosenek o lecie.

15 polskich piosenek wakacyjnych

1. ”Augustowskie noce”

Augustowskie noce i molo w Augustowie

Numer jeden na naszej liście polskich przebojów lata. Piękny, nostalgiczny, przepełniony słońcem i klimatem wspaniałych jezior Augustowa utwór od razu wprowadza w wakacyjny, leniwy nastrój. „Augustowskie noce” to jeden z wielkich przebojów Marii Koterbskiej, który powstał w 1959 roku. Autorami tekstu byli Andrzej Tylczyński i Zbigniew Zapert. Twórcy napisali utwór specjalnie dla Koterbskiej, a do piosenki powstał również teledysk, w którym widzimy samą piosenkarkę w roli pracownicy LOT-u, która z rozmarzeniem wspomina swoje romantyczne wakacje na Podlasiu. Gorące sierpniowe wieczory, muszelki znad jeziora Wigry i rejsy po rozległych wodach zabytkowego kanału i cudnych jezior to szczegóły, które poruszają wyobraźnię odbiorcy.

2. „Już nie ma dzikich plaż”

Uroki wspaniałych, piaszczystych wybrzeży Półwyspu Helskiego opiewa z kolei słynna piosenka Ireny Santor. „Już nie ma dzikich plaż” to utwór pomyślany w klimacie tęsknoty za właśnie mijającym latem. Utwór z 1985 roku napisał Krzysztof Logan-Tomaszewski, a muzykę skomponował Ryszard Szeremeta. Bohaterka liryczna piosenki podczas podróży pociągiem znad morza do domu wspomina chwile spędzone w słonecznej Juracie. Zbieranie bursztynów, spacery po plaży z psem przy akompaniamencie krzyczących mew i kawa w gwarnej kafejce przy molo to niezapomniane wakacyjne przeżycia, które nadają koloryt każdemu latu.

3. „Zielone wzgórza nad Soliną”

Zielone wzgórza nad Soliną i Solina

Polskie hity wakacyjne to również historie rozgrywające się w dzikich Bieszczadach, a każdy miłośnik tego regionu Polski zna słynne „Zielone wzgórza nad Soliną”. Wojciech Gąssowski zaśpiewał swój przebój w 1968 roku i odtąd stał się on stałym repertuarem artysty. Do dziś wiele rejsów miejscowymi stateczkami po Solińskim Morzu uświetnia ten klimatyczny, poetycki utwór, którego tekst napisał Janusz Kondratowicz, a muzykę stworzył Czesław Grudziński. Trudno nie kochać oryginalnych bieszczadzkich krajobrazów, dlatego każdy, kto spędza tu wakacje, chętnie zaśpiewa: „Nie żegnaj się, choć lato minie, spotkamy się tu znów za rok”.

4. „Hasta mañana”

„Ostatni dzień w Barcelonie” – Barcelona

„Ostatni dzień w Barcelonie/ostatni z tobą dzień. Wakacje już skończyły się/ Nie powiem jednak żegnaj, lecz do jutra”. Tak śpiewa Anna Jantar w polskiej wersji przeboju grupy ABBA. Polski tekst do piosenki napisał Andrzej Kudelski. To miłosna historia rozgrywająca się w scenerii gorącej Barcelony. Niestety koniec lata przynosi konieczność wyjazdu i rozstania kochanków. Liryczna muzyka, piękne słowa i czuła barwa głosu Anny Jantar czynią z tego utworu przyjemną dla ucha i serca melodię, jakiej miłą jest posłuchać w lipcowe i sierpniowe wieczory.

5. „Goniąc kormorany”

Goniąc kormorany – jezioro na Roztoczu

Na liście polskich przebojów lata nie może zabraknąć nieśmiertelnego hitu Piotra Szczepanika, pod tytułem „Goniąc kormorany”. Autorem muzyki był Jerzy Woy-Wojciechowski, a tekst napisał Andrzej Tylczyński. Nostalgiczna ballada z 1976 roku to muzyczna opowieść o pięknie mazurskiego krajobrazu, bliskiego każdemu, kto choć raz zawitał w krainie polskich jezior. Piosenka Szczepanika ma w sobie żal z powodu kończącego się lata i nadchodzącej jesieni. Wyraża tęsknotę za bliskością natury, jej pięknem i dobroczynnym działaniem na ludzką duszę. Czujemy tu niemal woń tataraku, przed naszymi oczami ukazuje się zachód słońca i klucz kormoranów odlatujących do ciepłych krajów.

6. „Beata z Albatrosa”

słynna Beata z Albatrosa

I kolejny klasyk w naszym rankingu polskich piosenek o wakacjach. „Beata z Albatrosa” to utwór, który przez dziesięciolecia nuciła cała Polska, odkąd po raz pierwszy w 1965 roku zaśpiewał ją Janusz Laskowski. Piosenka opowiada o miłości mężczyzny do pięknej Beaty, kelnerki z restauracji „Albatros”, która do dziś mieści się w Augustowie, a przed jej drzwiami znajduje się ławeczka z figurą słynnej Beaty. Nie wiadomo, czy bohater piosenki kiedykolwiek spotkał się później nad jeziorem Necko ze swoją miłością, o czym tak bardzo marzył. Możemy mieć nadzieję, że tak. I na pewno ta piosenka przychodzi na myśl każdemu, kto odwiedza te strony i żegluje po augustowskich jeziorach.

7. „Miłość w Portofino”

Miłość w Portofino i piękne Portofino

Klimat słonecznej Italii oddaje z kolei popularna „Miłość w Portofino”. W Polsce śpiewały tę piosenkę między innymi Sława Przybylska i Magda Umer. Oryginał powstał jednak we Włoszech w 1958 roku, autorami utworu byli zaś Leo Chlosso i Fernando Buscaglione. Dopiero jednak francuska wersja wykonywana przez Dalidę uczyniła piosenkę przebojem. „Miłość w Portofino” ma w sobie żar pierwszej miłości, ale też gorycz rozstania nadchodzącego wraz z jesienią. Przywodzi na myśl upalne włoskie wieczory, klimat portowego miasteczka, śródziemnomorskie tonące w kwiatach uliczki i małe kafejki pełne gwaru turystów.

8. „Historia jednej znajomości”

Historia pewnej znajomości – plaża w Orłowie

Na naszej liście polskich przebojów wakacyjnych nie może zabraknąć „Historii jednej znajomości” Czerwonych Gitar. Ten klasyk powstał w 1966 roku, a stworzyli go Krzysztof Klenczon i Jerzy Kossela. „Morza szum, ptaków śpiew, złota plaża pośród drzew/ Wszystko to w letnie dni przypomina ciebie mi” – ten tekst i melodię znają niemal wszyscy i wszyscy słuchają jej z niekłamanym sentymentem. Towarzyszy nam tęsknota za szumem morskich fal, gorącym piaskiem pod stopami i wielką wakacyjną miłością. Piosenka Czerwonych Gitar oddaje wiele odcieni letniego czasu: od szalonej przygody po nostalgię niezapomnianych zachodów słońca.

9. „Malinowy król”

Malinowy król – Urszula

Urszula pięknie śpiewała o letnim nastroju zarówno w piosence „Dmuchawce, latawce, wiatr”, jak i „Malinowy król”. Drugi utwór pochodzi z płyty o tym samym tytule wydanej w 1984 roku. Autorem muzyki był Romuald Lipko, a słowa napisał Marek Dutkiewicz. Niewiele polskich piosenek tak wiernie oddaje magię letnich wieczorów spędzanych przy świetle księżyca i w blasku ogniska. Kiedy romantyczne krajobrazy wydają się tak doskonałe, że wydaje się, że nocą kwitnie nawet kamień. Smak malin i kolor róż potęgują tylko bogactwo wrażeń zmysłowych ukrytych w tekście i muzyce tej piosenki o miłości i lecie.

10. „Chałupy Welcome To”

Chałupy Welcome to – plaża w Chałupach

Legendarny już przebój Zbigniewa Wodeckiego „Chałupy Welcome to” powstał w 1986 roku. Autorką piosenki była Grażyna Orlińska, muzykę skomponował zaś Ryszard Poznakowski. Tytuł to nazwa popularnego kurortu w Zatoce Puckiej, a frywolny i żartobliwy tekst opowiada o mieszczącej się w okolicy plaży nudystów. Dominuje tu nastrój beztroskiej zabawy i pozbywania się nudnych, codziennych schematów. Wakacje jawią się jako czas relaksu, zrzucania ciężkich ubrań, plażowania i kąpieli słonecznych. Jeśli ktoś chce doświadczyć podobnego klimatu, powinien odwiedzić słynne Chałupy.

11. „Dzień bez happy endu”

Dzień bez happy endu – Anna Jantar

Wakacyjny czas jako niezawodne lekarstwo na zły nastrój przedstawia z kolei „Dzień bez happy endu” – piosenka wykonywana przez Annę Jantar. Skomponował ją Jarosław Kukulski, a autorem słów był Janusz Kondratowicz. Bohaterką liryczną tekstu jest kobieta, która pomimo rozstania z ukochanym potrafi zamienić smutek na pozytywne, radosne emocje. Nie załamuje się, ale wręcz przeciwnie, z nadzieją patrzy w przyszłość i widzi w niej dla siebie nowe szanse. A wszystko to dzięki letniej aurze, która rozjaśnia i rozwesela miejską przestrzeń. „Jestem wciąż bogata słońcem tego lata razy sto” – śpiewa z iskierką śmiechu w głosie Anna Jantar, a my wierzymy, że „dzień bez happy endu nie musi kończyć się źle”.

12. „Gdy nie ma dzieci”

Nikt z taką przewrotnością nie potrafi śpiewać o rozmaitych codziennych i niecodziennych sytuacjach jak Kazik Staszewski. Dla zespołu KULT napisał i zaśpiewał piosenkę „Gdy nie ma dzieci” opowiadającą o beztroskim nastroju towarzyszącym rodzicom, kiedy ich pociechy spędzają czas na wakacjach. To czas kiedy dorośli mogą na chwilę porzucić swoje role „zorganizowanych, poważnych, uczesanych i przezornych” i oddać się nocnemu szaleństwu. Odwiedzanie kolejnych barów z alkoholem, późny powrót do domu i równie późne wstawanie rano to główne przyjemności „niegrzecznych” rodziców. Piosenka pochodzi z albumu „Ostateczny krach systemu korporacji” z 1998 roku.

13. „Piechotą do lata”

Piechotą do lata – Góra Żar

Jedna z pierwszych piosenek BAJM-u to właśnie utwór o zbliżających się wakacjach. „Piechotą do lata” powstało w 1978 roku, napisała je Beata Kozidrak ze swoim bratem Jarosławem. Był to sam początek działalności zespołu, a wpadający w ucho utwór stał się przepustką do wielkiej kariery. Piosenka zajęła bowiem drugie miejsce na Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu. Publiczność ją pokochała, utwór szybko trafił do rozgłośni radiowych, a BAJM zaczął koncertować i wkrótce wydał pierwszą płytę. „Piechotą do lata” przywodzi na myśl długie letnie spacery w ciepłej i cieszącej oko scenerii rozległych pól i lasów.

14. „W dzień gorącego lata”

Polska piosenka wakacyjna, która wciąż ma swoich fanów – „W dzień gorącego lata” zespołu Big Day. Tekst utworu napisał wokalista Marcin Ciurapiński w 1997 roku. Prosta, melodyczna piosenka o miłości, która zjawia się wraz z upalnymi miesiącami dobrze się kojarzy i świetni nadaje się do grania przy wieczornych ogniskach albo letnich imprezach. Szybki rytm i energiczna muzyka oddają zaś gorączkowość romansu i wysokie temperatury.

15. „Lato”

Formacja Nieżywych Schabuff na długo zapisała się w pamięci fanów przede wszystkim przebojem „Lato”. Utwór znalazł się na płycie „Fantomas” z 1995 roku i był prawdziwym wakacyjnym hitem. Stworzyli ją Olek Klepacz i Wojtek Wierus. Piosenka otrzymała wiele nagród, między innymi stała się przebojem roku RMF FM i zdobyła nominację do Fryderyków. „Lato, lato wszędzie, zwariowało, oszalało moje serce” – nuciła niemal cała Polska.