Top 10 – najlepsi aktorzy musicalowi

Aktorzy Hollywood - Fred Astaire

Musical wylansował wielu znanych aktorów. Przedstawiamy największe męskie gwiazdy tego gatunku.

Aktorzy musicalowi

1. Fred Astaire

Fred Astaire (właśc. Frederick Austerlitz) to niekwestionowany mistrz filmowego musicalu i starego kina. Debiutował w filmie „Tańcząca Wenus” (1933). Największe ekranowe kreacje stworzył w duecie z Ginger Rogers w takich filmach, jak np. „Wesoła rozwódka”, „Panowie w cylindrach” czy „Lekkoduch”. Fred Astaire występował również z innymi gwiazdami, jak Rita Hayworth („Marzenia o karierze”, „Moja najmilsza”), Judy Garland („Parada wielkanocna”) i Audrey Hepburn („Zabawna buzia”). Aktor był prawdziwą ikoną Hollywood, stworzył swój własny niepowtarzalny styl, a także wpłynął na rozwój musicalu. W 1950 roku otrzymał Oscara za całokształt twórczości.

2. Gene Kelly

Gene Kelly w filmie „Deszczowa piosenka”

Gene Kelly (właśc. Eugene Curran Kelly) to amerykański aktor i reżyser, który zasłynął z występów w filmach muzycznych „Amerykanin w Paryżu” (1951) Vincente’a Minnellego i „Deszczowa piosenka” (1952) Stanleya Donena. W drugim z wymienionych musicali Kelly zagrał znanego aktora kina niemego, który musi się zmierzyć z wprowadzeniem dźwięku do filmu. U jego boku wystąpiła między innymi Debbie Reynolds. Artysta wykonał w musicalu słynną piosenkę „Singin’ In The Rain”, która stała się jednym z najbardziej rozpoznawalnych symboli amerykańskiego filmu muzycznego.

 

 

 

3. John Travolta

John Travolta, fot. Towpilot, 1983 r.

 

John Travolta to aktor, który zasłynął przede wszystkim z ról w filmach muzycznych. W „Gorączce sobotniej nocy” (1977) i „Grease” (1978). W pierwszym z wymienionych obrazów aktor zagrał Tony’ego Manero, sprzedawcę, który marzy o życiu na Manhattanie. U jego boku wystąpiła Karen Lynn Gorney. Film należy do kultowych dzieł promujących kulturę disco. Z kolei w „Grease” Travolta wcielił się w szkolnego zawadiakę, Danny’ego Zuko, który zakochuje się w pięknej i nieśmiałej Sandy (w tej roli wystąpiła Olivia Newton-John).

 

 

 

 

 

 

4. Mickey Rooney

 

Mickey Rooney, artysta kina grający w filmach niemal od urodzenia, był laureatem specjalnego Oscara za aktorstwo dziecięce. Aktor często pojawiał się w musicalach lat 30. Najczęściej grywał w duecie z Judy Garland. Do słynnych filmów z udziałem tej pary należą między innymi „Babes in Arms” (1939), „Laski na Broadwayu” (1941) Busby Berkeleya czy „Andy Hardy zakochany” (1938). Rooney czterokrotnie otrzymał nominację do Oscara.

 

 

 

5. Joel Grey

Joel Grey, fot. Alan Light

 

Joel Grey (właśc. Joel David Katz) również od wczesnego dzieciństwa wdrażał się w aktorską profesję. Stworzył wiele niezapomnianych kreacji w broadwayowskich musicalach. Jego najlepszą filmową rolą była postać Mistrza Ceremonii w słynnym „Kabarecie” Boba Fosse z 1972 roku. Wystąpił u boku samej Lizy Minnelli. Za tę kreację aktor został nagrodzony Nagrodą Akademii Filmowej. Co ciekawe, córka Joela Greya, Jennifer Grey, również zasłynęła z występu w filmie muzycznym – „Dirty Dancing”.

 

 

 

 

 

6. Richard Beymer

Richard Beymer i Joanne Woodward

 

Richard Beymer nie osiągnął wprawdzie statusu wielkiej gwiazdy, jednak zagrał główną rolę w jednym z najsłynniejszych musicali wszech czasów, czyli „West Side Story” (1961) w reżyserii Roberta Wise’a i Jerome’a Robbinsa. Aktor zagrał zbuntowanego nastolatka Tony’ego, darzącego romantyczną miłością Marię (w tej roli Natalie Wood).

 

 

 

 

7. Rex Harrison

 

Rex Harrison był znanym hollywoodzkim aktorem i amantem. Występował w wielkich superprodukcjach, jak np. „Kleopatra”. Najwybitniejszą kreację stworzył jednak w musicalu. Zagrał główną rolę męską w filmie „My Fair Lady” George’a Cukora z 1964 roku. Wcielił się w rolę profesora Henry’ego Higginsa, który zakłada się, że z prostej dziewczyny uczyni prawdziwą damę. W roli owej młodej osoby wystąpiła Audrey Hepburn.

 

 

 

 

 

8. Richard Gere

Richard Gere, fot. Spaceodissey, 2007 r.

Richard Gere, wielki gwiazdor Hollywood, aktor i producent filmowy, wystąpił w wielu słynnych filmach, jak np. „Pretty Woman”, „Niewierna” czy „Cotton Club”. Gere zagrał również w musicalu „Chicago” (2002) Roba Marshalla, gdzie wcielił się w rolę adwokata scenicznej gwiazdki (Renee Zellweger) skazanej za zabójstwo kochanka.

 

 

 

 

 

 

9. Donald O’Connor

 

Donald O’Connor był znanym aktorem i tancerzem złotej ery Hollywood. Wystąpił w słynnej „Deszczowej piosence” (1952) Stanleya Donena i Gene Kelly’ego. Nie zagrał wprawdzie w znanym musicalu pierwszoplanowej roli, jednak został odznaczony za swoją kreację Złotym Globem.

 

 

 

 

 

10. Ryan Gosling

Ryan Gosling, fot. Gordon Correll

 

Ryan Gosling jako aktor musicalowy objawił się w filmie Damiena Chazelle „La La Land”. Stworzył przekonującą postać młodego muzyka jazzowego, Sebastiana, który marzy o posiadaniu własnego klubu muzycznego. Jednocześnie bohater obdarza uczuciem początkującą aktorkę (Emma Stone), jednak ich miłość zostaje poddana bolesnej próbie.

 

 

 

 

 

Udostępnij „Top 10 – najlepsi aktorzy musicalowi” swoim znajomym.