Top 10 – najlepsze filmy taneczne – ranking

Filmy taneczne - Dirty Dancing

Oto nasz ranking filmów o tańcu. Kino niezmiennie widzi w tej aktywności człowieka drogę do pokonania własnych słabości, metaforę rodzącego się uczucia i wyzwolenia najbardziej skrywanych pasji.

Najlepsze filmy taneczne

1. „Dirty Dancing”

„Dirty Dancing” (1987) Emile Ardolino to niekwestionowany faworyt we wszelkich rankingach filmów o tańcu. Historia wakacyjnej miłości przystojnego tancerza, Johnny’ego Castle (Patrick Swayze) i młodej Frances (Jennifer Grey) na stałe weszła do popkultury i zyskała status dzieła kultowego. Finałowa scena tańca do taktu oscarowej piosenki „The Time of My Life” wylansowała modę na najsłynniejszy taniec lat 80. – mambo.

 

2. „Czarny łabędź” („Black Swan”)

Filmy o tańcu - Czarny łabędź

 

„Czarny łabędź” Darrena Aronofsky’ego to film zupełnie różny od „Dirty Dancing”, ale jego głównym problemem również jest namiętna miłość do tańca. „Balck Swan” stanowi prawdziwe arcydzieło kina, ze świetną fabułą, doborową obsadą i głębokim przesłaniem. Reżyser fenomenalnie pokazał hermetyczny świat baletu, w którym zwiewność i delikatność tańca zostają okupione godzinami morderczych treningów i bezwzględną rywalizacją. W głównych rolach wystąpiły Natalie Portman, Mila Kunis i Winona Ryder. Historia inscenizacji „Jeziora łabędziego” na oczach widzów przekształca się w fascynujący thriller.

 

 

 

 

3. „Wytańczyć marzenia” („Take the Lead”)

Najlepsze filmy taneczne - Wytańczyć marzenia

 

„Wytańczyć marzenia” (2006) w reżyserii Liz Friedlander to niezwykle mądry i poruszający film. W roli głównej wystąpił Antonio Banderas, który wcielił się w nauczyciela tańca, Pierre’a Dulane’a, udzielającego darmowych lekcji trudnej młodzieży. Wkrótce okazuje się, że stara zasada, zgodnie z którą „muzyka łagodzi obyczaje” znajduje odzwierciedlenie w zachowaniu młodych ludzi. Taniec staje się nie tylko fenomenalną metodą wychowawczą, ale ujawnia również swoją moc terapeutyczną – leczy stare rany i prowokuje do marzeń.

 

 

 

4. „Billy Elliot”

Filmy muzyczne i taneczne - Billy Elliot

 

„Billy Elliot” (2000) Stephana Daldry’ego to piękna historia jedenastoletniego chłopca (Jamie Bell), który ku zaskoczeniu wszystkich i wbrew oczekiwaniom najbliższego otoczenia postanawia zostać tancerzem baletowym. Billy Elliot, syn górnika (Gary Lewis), jest wychowywany twardą ręką i jak każdy chłopiec w jego miejscowości ma zostać „prawdziwym mężczyzną”. Tymczasem bohater zamiast boksu wybiera balet. Wzruszający film obfituje w świetne ujęcia taneczne i pokazuje piękno tej sztuki w wykonaniu pasjonatów.

 

 

 

5. „Step Up – Taniec zmysłów”

Filmy z tańcem - Step Up

 

„Step Up” (2006) w reżyserii Anne Fletcher to kolejny film, w którym taniec okazuje się narzędziem zmieniającym ludzkie postawy i wyzwalającym skrywane namiętności. Głównym bohaterem dzieła jest Tyler (Channing Tatum), zbuntowany nastolatek wykonujący prace społeczne w jednej ze szkół tanecznych. Chłopak z trudnej dzielnicy zakochuje się w zamożnej dziewczynie z dobrego domu, a tym co ich zbliża, jest oczywiście taniec. Dzięki niemu oboje mają szansę spełnić swoje marzenia.

 

 

 

 

6. „W rytmie hip hopu” (Save the Last Dance”)

Filmy taneczne tytuły - W rytmie hip hopu

 

“W rytmie hip-hopu” (2001) Thomasa Cartera opowiada o nastolatce, która marzy o karierze baletowej, jednak po przymusowym wejściu w świat hip-hopu zaczyna dostrzegać walory ulicznego stylu. Sara (Julia Stiles) po śmierci matki zamieszkuje ze swoim ojcem i trafia do szkoły, gdzie uczęszczają niemal sami czarnoskórzy uczniowie. To doświadczenie staje się źródłem przemiany dziewczyny. Uczucie do przystojnego Dereka (Sean Patrick Thomas) i fascynacja hip-hopem pozwala jej poradzić sobie z traumą.

 

 

 

7. „Zatańcz ze mną” („Shall We Dance”)

Film o tańcu - Zatańcz ze mną

 

„Zatańcz ze mną” (2004), film Petera Chelsoma, prezentuje historię poważnego prawnika (Richard Gere), który dzięki zaangażowaniu się w kurs taneczny odnajduje wewnętrzną harmonię i miłość. Atrakcyjną partnerkę i jednocześnie instruktorkę bohatera, Paulinę, zagrała Jennifer Lopez. „Zatańcz ze mną” to dobrze skrojona historia miłosna, która zapewnia sporą porcję rozrywki i dobrze się ogląda.

 

 

 

 

 

8. „Footloose”

Najlepsze filmy taneczne - ranking

 

„Footloose” (2011) to film taneczny w reżyserii Craiga Brewera. Obraz skupia się wokół muzyki rockowej, której wielkim fanem jest nastoletni bohater, Ren MacCormack (Kenny Wormald). Chłopak zamieszkuje wraz z rodziną na prowincji, gdzie tego typu rozrywki nie są mile widziane. Szybko staje się więc obiektem niechęci lokalnej społeczności. W filmie zagrały również między innymi Andie MacDowell i Julianne Hough.

 

 

 

 

 

9. „Honey”

Taneczne filmy - Honey

 

„Honey” (2003) to dobrze pomyślana historia młodej dziewczyny (Jessica Alba), która próbuje realizować swoje wielkie marzenie o tańcu, jednocześnie pomagając innym. Tytułowa Honey mimo wielu przeciwności losu zakłada własną szkołę tańca, gdzie pracuje z młodzieżą z trudnego środowiska.

 

 

 

 

 

 

10. „Kochaj i tańcz”

Filmy muzyczno taneczne - Kochaj i tańcz

 

„Kochaj i tańcz” to nasza rodzima propozycja filmu o tańcu. Obraz z 2005 roku został wyreżyserowany przez Bruce’a Parramore’a. W rolach głównych wystąpili Izabella Miko i Mateusz Damięcki. Ponadto w filmie zagrali Mariusz Słupiński, Rafał Królikowski, Katarzyna Figura czy Jacek Koman. Hania Mrozowska jest dziennikarką, która chce zbliżyć się do swojego nieznanego ojca i nawiązuje kontakt z prowadzoną przez niego szkołą tańca. Film wylansował piosenkę zespołu Afromental „I Pray For Love”, do której nagrano teledysk ze scenami pochodzącymi z „Kochaj i tańcz”.

 

 

Udostępnij „Top 10 – najlepsze filmy taneczne” swoim znajomym.