Top 10 – muzyka filmowa Ennio Morricone

Muzyka Ennio Morricone - Misja film

Włoski mistrz muzyki filmowej, Ennio Morricone, to kompozytor, który stworzył tak wiele wspaniałych utworów, że trudno wskazać te najdoskonalsze. Zawsze można jednak próbować – oto top 10 kinowych dzieł Morricone.

1. ”Dawno temu w Ameryce” („One upon a Time in America”)

Top 10 - muzyka filmowa Ennio Morricone

Ścieżka dźwiękowa do filmu „Dawno temu w Ameryce” (1984) stanowi sztandarową kompozycję Ennio Morricone. To efekt współpracy artysty z Sergio Leone, z którym włoski twórca pracował przy wielu filmach. W tym klasyku kina gangsterskiego główne role zagrali Robert De Niro, James Woods, Joe Pesci i Danny Aiello. Do głównych tematów muzyki Morricone należą tu: „Once upon a Time in America”, „Poverty”, „Childhood Memories” i „Deborah”.

 

2. „Misja” („The Mission”)

Muzyka Ennio Morricone - Misja film

 

Muzyka z filmu „Misja” (1986) Rolanda Joffe to jedno z najwybitniejszych osiągnięć Ennio Morricone. Wspaniała, nastrojowa ścieżka dźwiękowa z takimi motywami, jak „Obój Gabriela”, „Falls” czy „Raj na ziemi” przywołuje skojarzenia metafizyczne i jest osadzona w kręgu uczuć religijnych. Kompozytor został nagrodzony za swoje dzieło Złotym Globem.

 

 

3. „Nienawistna Ósemka” („The Hateful Eight”)

Ennio Morricone muzyka - Nienawistna ósemka

„Nienawistna Ósemka” (2015) w reżyserii Quentina Tarantino to film, którego muzyka autorstwa Ennio Morricone została wyróżniona Oscarem. Kompozytor powrócił do westernowego gatunku po ponad 40 latach przerwy, jaka minęła od jego pracy przy filmie „The Good, The Bad and The Ugly”.

 

 

 

4. „Nietykalni” („The Untouchables”)

Ranking muzyka Ennio Morricone

„Nietykalni” (1987) Briana De Palmy to kolejne dzieło, do którego muzykę skomponował Ennio Morricone. W filmie główne role przypadły takim aktorom, jak Kevin Costner, Sean Connery, Charles Martin Smith, Andy Garcia czy Robert De Niro. Ścieżka dźwiękowa z „Nietykalnych” zdobyła nominację do Oscara.

 

 

 

5. „Malena”

Najlepsza muzyka Ennio Morricone - Malena

 

Muzyka do filmu „Malena” (2000) Giuseppe Tornatore to kolejna wybitna pozycja w dorobku Morricone. W tytułową bohaterkę wcieliła się zjawiskowa Monica Bellucci. Morricone za muzykę do „Maleny” zyskał nominację do Nagrody Akademii Filmowej.

 

 

6. „Kino Paradiso” („Cinema Paradiso”)

Muzyka filmowa Ennio Morricone spis - Kino Paradiso

 

Muzyka do filmu „Kino Paradiso” (1988) Giuseppe Tornatore również należy do bardzo udanych kompozycji Ennio Morricone. Piękna opowieść o przyjaźni operatora kinowego z małym chłopcem znajduje ilustrację w ścieżce dźwiękowej włoskiego artysty. Praca Morricone i jego syna, Andrei Morricone, została wyróżniona nagrodą BAFTA.

 

 

7. „Pewnego razu na Dzikim Zachodzie” (Once Upon a Time in The West)

Lista utworów Ennio Morricone - Pewnego razu na Dzikim Zachodzie

 

„Pewnego razu na Dzikim Zachodzie” (1968) to jeden z wielu filmów, przy którym Morricone współpracował z Sergio Leone. W rolach głównych wystąpili Charles Bronson i Claudia Cardinale.

 

 

 

8. „Frantic”

Muzyka Ennio Morricone spis - Frantic

 

Ennio Morricone stworzył również muzykę do filmu „Frantic” (1988) Romana Polańskiego. Rozgrywająca się w Paryżu sensacyjna historia zapada w pamięć dzięki kreacjom Harrisona Forda i Emmanuelle Seigner, ale wiele zawdzięcza również pięknej ścieżce dźwiękowej. W brzmieniach przeważają tu tony gitary basowej i elektronika, które doskonale współtworzą klimat francuskiej stolicy nocą.

 

9. „Ośmiornica” („La Piotra”)

Morricone muzyka - Ośmiornica

 

„Ośmiornica” to włoski serial z 1984 roku, który dziś jest pamiętany przede wszystkim dzięki niesamowitej muzyce autorstwa Ennio Morricone. Niezwykle liryczne, melancholijne kompozycje stanowią kontrast dla mrocznej i bezwzględnej działalności sycylijskiej mafii, której stara się przeciwstawić komisarz Cattani.

 

 

10. „Bugsy”

Ennio Morricone najsłynniejsze kompozycje - Bugsy

 

Ennio Morricone kandydował do Oscara również za stworzenie muzyki do filmu „Bugsy” (1991) w reżyserii Barry’ego Levinsona. Dzieło opowiada historię sławnego gangstera, w którego wcielił się Warren Beatty. Partnerkę mafiosa zagrała zaś Annette Bening.