Top 10 – filmy biograficzne o piosenkarzach – ranking

Filmy biograficzne - 8 mila

Kino często sięga po biografie artystów, szczególnie popularne bywają zaś filmy przedstawiające losy znanych piosenkarzy. Przedstawiamy ranking najciekawszych dzieł biograficznych o współczesnych muzykach.

Filmy o piosenkarzach

1.”8 mila” („8 Miles”)

„8 mila” (2002) w reżyserii Curtisa Hansona to świetny film będący biografią Eminema, jednego z najsłynniejszych raperów w historii tej muzyki. W rolę Jimmy’ego, nazywanego „B-Rabbit” wcielił się sam Eminem. Jako matka rapera wystąpiła Kim Basinger, ukochaną muzyka zagrała zaś Brittany Murphy. Tytułowa 8 mila odnosi się do nazwy ulicy Detroit, z którego pochodzi piosenkarz. Jest to metaforyczna granica pomiędzy okrutnymi realiami slumsów a światem ludzi sukcesu. Film pokazuje trudną drogę do kariery Eminema, któremu udało się wyrwać z patologicznego otoczenia i podbić rynki muzyczne, pomimo że jako nie-czarnoskóry był traktowany jako niewiarygodny wykonawca rapu. Piosenka promująca film „Lose Yourself” została nagrodzona Oscarem.

2. „Ray”

Najlepsze filmy biograficzne - Ray

 

„Ray” (2004) – film Taylora Hackforda opowiada historię Raya Charlesa, słynnego jazzmana i wykonawcy bluesa, a także kompozytora wielkich przebojów muzycznych. Do kompozycji Charlesa należały np. „Georgia on my Mind”, „I Got a Woman” czy „I Can’t Stop Loving You”. Znanego muzyka zagrał Jamie Foxx, za co został odznaczony nagrodą amerykańskiej Akademii Filmowej. Dzieło ukazuje losy muzyka począwszy od trudnego dzieciństwa, kiedy to Charles stracił wzrok, aż do odniesienia wielkiego sukcesu.

 

 

 

 

3. „Skazany na bluesa”

Filmy o piosenkarzach - Skazany na bluesa

 

„Skazany na bluesa” (2005) to polski film w reżyserii Jana Kidawy-Błońskiego opowiadający o Ryszardzie Riedlu, wokaliście legendarnego zespołu „Dżem”. Rolę głównego bohatera zagrał Tomasz Kot, natomiast postać jego żony wykreowała Jolanta Fraszyńska. Film interesująco pokazuje dojrzewanie Riedla jako osobowości twórczej, jego śląskie korzenie, niezwykły talent, ale też słabość związaną z narkotykowym nałogiem. Wielką wartością filmu są oczywiście ponadczasowe przeboje „Dżemu”, jak np. „Whisky”, „Mała aleja róż” czy „Modlitwa III”.

 

 

 

 

4. „Spacer po linie” („Walk the Line”)

Biografie filmy Spacer po linie

 

„Spacer po linie” (2005) Jamesa Mangolda to piękna historia muzyków country – Johnny’ego Casha i June Carter, którzy pokonali wszelkie przeciwności losu, by być razem. Film opowiada o długiej drodze do kariery obojga, ale przede wszystkim skupia się na sile łączącego parę uczucia. W rolę Casha wcielił się Joaquin Phoenix, jego partnerkę zagrała zaś Reese Witherspoon. Film został okraszony oczywiście licznymi hitami muzycznymi piosenkarzy.

 

 

 

 

5. „Control”

Filmy biograficzne o muzykach - Control

 

“Control” (2007) w reżyserii Antona Corbijna to filmowa biografia Iana Curtisa, wokalisty postpunkowego zespołu Joy Division. Film został nakręcony na podstawie powieści wdowy po muzyku, Deborah Curtis, pt. „Przejmujący z oddali”. Obraz ukazuje dramatyczne losy zdolnego, wrażliwego artysty, który osiągnął same wyżyny sławy, ale jednocześnie przez postępującą chorobę popełnił samobójstwo w wieku 23 lat. Curtisa zagrał Sam Riley, jego żonę zaś Samantha Morton.

 

 

 

 

6. „Tina” („What’s Love Got to Do with It”)

Biografie filmy - Tina

„Tina” (1993) Briana Gibsona to oczywiście film biograficzny o wielkiej gwieździe muzyki pop, Tinie Turner. Piosenkarkę zagrała Angela Bassett. Film pokazuje tkwiące w życiorysie artystki sprzeczności. Z jednej strony widzimy bowiem królową sceny, podbijającą serca publiczności na całym świecie, z drugiej zaś kobietę, która pozwala się krzywdzić sadystycznemu mężowi (w tej roli Laurence Fishburne).

 

 

 

 

 

7. „The Doors”

Filmy o gwiazdach - The Doors

 

The Doors” Oliviera Stone’a przedstawia losy Jima Morrisona. W postać legendarnego wokalisty wcielił się Val Kilmer, który uczynił z tej roli prawdziwą artystyczną kreację. Udało mu się pokazać skomplikowaną osobowość muzyka, jego wielki talent, ale również uwikłanie w nałogi i skłonność do ekstremalnych doświadczeń. W filmie obecne są najbardziej popularne piosenki „The Doors”, jak „Raiders of the Storm”, „Light My Fire” czy „Love Street”.

 

 

 

 

 

8. „Elvis – zanim został królem” („Elvis”)

Życie gwiazd - Elvis - zanim został królem

 

„Elvis” (2005) Jamesa Stevena Sadwitha to jeden z filmów biograficznych o królu rockn’rolla. Obraz szczegółowo prezentuje młodzieńcze lata życia Presleya (Jonathan Rhys Meyers), jego relacje z rodzicami i rówieśnikami. Ukazuje również życie uczuciowe gwiazdora, zwłaszcza historię jego małżeństwa z Pricillą (Antonia Bernath). W filmie nie mogło oczywiście zabraknąć przebojów Elvisa, jak „Love Me Tender”, „Are You Lonesome Tonight” lub „One Night”.

 

 

 

 

 

9. „I’m Not There. Gdzie indziej jestem”

Ranking filmów o piosenkarzach

 

„I’m Not There” (2007) to z kolei filmowa historia Boba Dylana. Todd Haynes stworzył niezwykle artystyczną wizję słynnego twórcy. Pokazał go bowiem jako osobowość nieuchwytną i mającą w sobie niejako kilka różnych portretów. Stąd w rolach wielkiego barda i poety wystąpiło aż sześć gwiazd: Christian Bale, Cate Blanchett, Heath Ledger, Richard Gere, Marcus Carl Franklin i Ben Whishaw.

 

 

 

 

 

10. „Selena”

Top 10 filmów biograficznych o muzykach - Selena

 

„Selena” (1997) w reżyserii Gregory’ego Nava z Jennifer Lopez w roli głównej przedstawia burzliwe i krótkie życie latynoskiej gwiazdy muzyki, Seleny Quintanilli Perez. Szczególnie drastyczne są okoliczności śmierci piosenkarki, która stała u progu wspaniałej kariery. Została ona bowiem zamordowana przez swoją przyjaciółkę.

 

 

 

 

Udostępnij „Top 10 – filmy biograficzne o piosenkarzach swoim znajomym”.