Top 10 – najlepsze aktorki musicalu

Aktorki amerykańskie - Rita Hayworth

Amerykański musical nie mógłby się obejść bez słynnych hollywoodzkich aktorek. Oto nasza lista największych kobiecych gwiazd tego gatunku kina.

Aktorki musicalowe

1.Debbie Reynolds

Aktorki Hollywood - Debbie Reynolds w musicalu

Debbie Reynolds to wielka gwiazda klasycznego musicalu. Urodzona w 1932 roku aktorka sławę zyskała dzięki głównej roli w „Deszczowej piosence” (1952) Stanleya Donena, gdzie zagrała początkującą aktorkę, a partnerował jej Gene Kelly. Debbie Reynolds była wielokrotnie doceniana za role w filmach muzycznych. Zagrała między innymi w „Niezatapialnej Molly Brown” Charlesa Waltersa, za co otrzymała nominację do Oscara czy w „Trzech krótkich słowach” Richarda Thorpe. Aktorka była matką innej gwiazdy znanej z cyklu filmów „Gwiezdne wojny”, Carrie Frances. Zmarła dzień po śmierci córki, 28 grudnia 2016 roku.

 

2. Judy Garland

Znane aktorki Hollywood - musicale - Judy Garland
Judy Garland jako Dorotka w „Czarnoksiężniku z Oz”

Judy Garland przeszła do historii filmu przede wszystkim jako gwiazda musicali. Drogę do wielkiej kariery otworzyła jej rola w „Czarnoksiężniku z krainy Oz” (1939) Victora Fleminga. Wcieliła się tu w Dorotkę i zaśpiewała słynną piosenkę „Over the Rainbow”. Jej najczęstszym partnerem filmowym był Mickey Rooney, z którym zagrała w dziesięciu filmach, jak np. „Andy Hardy zakochany” (1938).

Garland występowała również z Genem Kellym, np. w musicalu „Dla mnie i mojej dziewczyny” (1942) oraz z Fredem Astaire’em w filmie „Parada wielkanocna” (1948). Najwybitniejszą kreację stworzyła w musicalu „Narodziny gwiazdy” (1954) George’a Cukora. Aktorka prowadziła bardzo burzliwe życie prywatne, była uzależniona od narkotyków, co stało się przyczyną jej przedwczesnej śmierci. Gwiazda była matką innej znanej artystki, Lizy Minnelli.

 

 

3. Ginger Rogers

Musical - Ginger Rogers - amerykańska aktorka

Ginger Rogers, słynna amerykańska aktorka, była najsłynniejszą kobiecą gwiazdą musicalu lat 30. i 40. Największe kreacje aktorsko-taneczne stworzyła w duecie z Fredem Astaire’em. Wspólnie wystąpili w dziesięciu filmach. Były to między innymi „Karioka” (1933), „Wesoła rozwódka” (1934), „Panowie w cylindrach” (1935) czy „Lekkoduch” (1936). Co ciekawe, Ginger Rogers Oscara zdobyła jednak nie za film dźwiękowy, ale melodramat „Kitty Foyle”.

 

 

4. Rita Hayworth

Aktorki amerykańskie - Rita Hayworth

Rita Hayworth, słynna femme fatale amerykańskiego kina noir lat 40., na początku kariery występowała w musicalach. Nic dziwnego, już jako nastolatka była bowiem profesjonalną tancerką flamenco. Do jej znaczących ról w tej dziedzinie należą „Marzenia o karierze” (1941), „Moja najmilsza” (1941), gdzie partnerował jej Fred Astaire. W „Modelce” (1944) z kolei wystąpiła u boku Gene Kelly’ego. Najwybitniejsze kreacje Rity Hayworth to z kolei bohaterki słynnej „Gildy” Charlesa Vidora i „Damy z Szanghaju” Orsona Wellesa. W filmie Vidora aktorka w rytm zmysłowego tańca wykonała przebój wszechczasów „Put the Blame on Mame”.

 

5. Joan Crawford

Gwiazdy kina muzycznego - Joan Crawford
Joan Crawford, fot. Bain News Service

 

Joan Crawford to niekwestionowana ikona klasycznego amerykańskiego kina. Aktorka wystąpiła między innymi w musicalach „Hollywood Revue” i „Nasze roztańczone córki”. Do znamienitych należy jej rola w „Tańczącej Wenus” (1933), gdzie zagrała wspólnie z Clarkiem Gable’em. W filmie tym debiutował również Fred Astaire. Po kreacjach w czarnych filmach gwiazda pojawiła się w musicalu „Torch Song” z 1953 roku. Joan Crawford czterokrotnie wstępowała w związek małżeński, a także adoptowała pięcioro dzieci. Jedna z jej córek wydała szokującą książkę „Najukochańsza mamusia”, z której wyłania się obraz aktorki jako kobiety niezwykle zaburzonej psychicznie.

 

 

 

 

 

6. Liza Minnelli

Najlepsze aktorki - Liza Minnelli

 

Liza Minnelli, córka słynnej Judy Garland, poszła w ślady matki i również została aktorką. W filmie grała już od trzeciego roku życia. Do jej najbardziej znanych kreacji musicalowych należy rola w filmie „Kabaret” (1972) Boba Fosse, gdzie wcieliła się w postać amerykańskiej piosenkarki kabaretowej występującej na scenach przedwojennego Berlina. Z tego filmu pochodzi słynny utwór „Money, money”, którą gwiazda śpiewała z Joelem Grey’em. Wielką muzyczno-aktorską kreacją Lizy Minnelli była również rola w „New York, New York” (1976), gdzie pojawiła się u boku Roberta De Niro. Film wylansował z kolei piosenkę o tytule „New York, New York”, wykonywaną następnie przez Franka Sinatrę.

 

 

7. Olivia Newton-John

Olivia Newton-John - Grease
Olivia Newton-John, fot. Larry D. Moore

 

Olivia Newton-John, znana amerykańska piosenkarka, zagrała jedynie jedną rolę w filmie. Mimo to trudno pominąć ją w rankingu najsłynniejszych aktorek występujących w musicalach. Film „Grease” (1978) Randala Kleisera z pewnością należy do filmów muzycznych wszech czasów. Rola Olivii Newton-John należy zaś do kreacji kultowych. Piosenkarka wcieliła się w nieśmiałą Sandy, która przeprowadza się wraz z rodziną z Australii do USA. Podczas wakacji zakochuje się bez pamięci we wspaniałym chłopaku (John Travolta), a następnie spotyka go w nowej szkole. Film wypromował wiele znanych przebojów, w tym „Summer Nights”.

 

 

 

 

 

8. Natalie Wood

Natalie Wood - West Side Story
Natalie Wood, fot. Warner Bros

Natalie Wood (właśc. Natalia Nikołajewna Zacharienko), wielka hollywoodzka aktorka, miała na swoim koncie także role musicalowe. Najsłynniejszą z nich była ta w oscarowym „West Side Story” (1961) Roberta Wise’a i Jerome’a Robbinsa. Gwiazda wcieliła się w młodą Marię romansującą na wzór Szekspirowskiej Julii ze współczesnym Romeo – Tonym (Richard Beymer). Kolejnym musicalem, w jakim pojawiła się Natalie Wood, był film „Gipsy”, w którym sama zaśpiewała piosenki „Little Lamb”, „Mr. Goldstone, I Love You” czy „Small World”. Aktorka zginęła w tajemniczych okolicznościach podczas rejsu swoim jachtem w 1981 roku.

 

 

 

 

9. Audrey Hepburn

Audrey Hepburn My Fair Lady - musical

 

Audrey Hepburn, jedna z kultowych hollywoodzkich aktorek, była odtwórczynią głównej roli w słynnym “My Fair Lady” (1964) George’a Cukora. Film był adaptacją sztuki „Pigmalion” George’a Bernarda Shawa. Akcja filmu rozgrywa się w dziewiętnastowiecznym Londynie. Artystka wcieliła się w Elizę Doolittle, młodą kwiaciarkę, z której zamożny profesor Higgins ( Rex Harrison) ma zamiar nauczyć dobrych manier i zamienić w damę z wyższych sfer. Ponadto Hepburn wystąpiła wcześniej w musicalu „Zabawna buzia” (1957) z Fredem Astaire’em.

 

 

 

 

10. Emma Stone

Emma Stone La La Land musical
Emma Stone, fot. Eva Rinaldi

 

Emma Stone to z kolei aktorka, która jest najnowszym musicalowym odkryciem ostatnich lat. Wystąpiła bowiem w „La La Land” (2016) Damiena Chazelle i za pierwszoplanową rolę została odznaczona nagrodą Akademii Filmowej. Stone zagrała początkującą aktorkę Mię, która dla kariery rezygnuje ze związku z młodym muzykiem jazzowym Sebastianem (Ryan Gosling). Leitmotivem filmu Chazelle stała się piosenka „City of Stars”.

 

 

 

 

Udostępnij „Top 10 – najlepsze aktorki musicalu” swoim znajomym.