Bollywood – filmy top 10

Kultowe filmy Bollywood - Nazywam się Khan

Filmy Bollywood cieszą się dużą sympatią. Być może ich sekret tkwi w maksymalnie odrealnionej wizji świata, która wprawia odbiorców w dobry nastrój. Które hollywoodzkie produkcje uchodzą za kultowe?

1. „Mother India” – Mehboob Khan

Filmy Bollywood - Mother India

„Mother India” to prawdziwy klasyk bollywodzkiego kina i jeden z pionierów światowego sukcesu tego nurtu. Film został wyreżyserowany przez Mehbooba Khana. W 1958 roku został nominowany do Oscara jako najlepszy film nieanglojęzyczny. Ostatecznie przegrał w konkurencji z „Nocami Cabirii” Federico Felliniego. „Mother India” to przykład starego kina Bollywood – opowieść o kobiecie, która całe życie ciężko pracuje na roli, by spłacić rodzinne długi i zapewnić lepszą przyszłość swoim synom. W roli głównej wystąpiła Nargis Dutt.

 

 

2. „Don” – Chandra Barot

Bollywood filmy - Don

 

„Don” to kultowy bollywoodzki film z 1978 roku w reżyserii Chandry Barota. Opowiada o okrutnym gangsterze i jego sobowtórze. W podwójnej roli wystąpił tu obdarzany w Indiach niemal boską czcią Amitabh Bachchan. W 2006 roku powstał remake słynnego dzieła, a w 2011 roku nakręcono „Don 2” – oba z Shah Rukh Khanem.

 

 

3. „Lagaan” – Ashutosh Gowariker

Najlepsze filmy bollywoodzkie - Lagaan

 

„Lagaan” (2001) to kolejny indyjski film nominowany do Oscara. Wyreżyserował go Ashutosh Gowariker, a w roli głównej wystąpił Aamir Khan. Utwór opowiada o sportowej rywalizacji pomiędzy Hindusami i Brytyjczykami.

 

 

 

4. „Z całego serca” („Dil Se”) – Mani Ratna

Ranking filmy Bollywood - Dil Se

 

„Dil Se” to bollywoodzki film z 1998 roku w reżyserii Mani Ratny. Fabuła skupia się wokół fascynacji indyjskiego dziennikarza radiowego nieznajomą kobietą. W rolach głównych wystąpili Shah Rukh Khan, Manisha Koirala i Preity Zinta. Film „Z całego serca” uzyskał Nagrodę Specjalną na Festiwalu w Berlinie.

 

 

5. „Czasem słońce, czasem deszcz” („Kabhi khuši kabhi gham”) – Karan Johar

Filmy hinduskie - Czasem słońce, czasem deszcz

 

„Czasem słońce, czasem deszcz” to jedna z najbardziej znanych na świecie indyjskich produkcji. Film powstał w 2001 roku, a wyreżyserował go Karan Johar. Jest to historia mezaliansu, jakiego dopuszcza się zamożny młodzieniec o imieniu Rahul, zakochując się w biednej dziewczynie. W filmie główne kreacje stworzyli Amitabh Bachchan, Jaya Bhaduri, Shah Rukh Khan i Kajol.

 

 

 

6. „Jestem przy tobie” („Main hoon na”) – Farah Khan

Bollywoodzkie filmy spis - Jestem przy tobie

 

„Jestem przy tobie” z 2004 roku w reżyserii Farah Khana to kolejny znany bollywoodzki film. Tym razem Sash Rukh Khan wciela się w postać majora indyjskiej armii, któremu zostaje przydzielona misja bodyguarda córki ważnego generała (Sushmita Sen).

 

 

 

7. „Devdas” – Sanjay Leela Bhansali

Filmy Bollywood tytuły - Devdas

 

„Devdas” (2002) to indyjska produkcja komercyjna w reżyserii Sanjay’a Leela Bhansaliego. Film opowiada romantyczną historię dwojga zakochanych, których miłość zostaje uniemożliwiona przez plany rodzin. Dziewczyna zostaje wydana za mąż, a chłopak popada w nałóg alkoholowy. Główne kreacje stworzyli tu Shah Rukh Khan i Aishwarya Rai Bachchan.

 

 

 

8. „Dhoom” – Sanjay Gadhvi

Filmy indyjskie - Dhoom

 

„Dhoom” (2004) to niezwykle popularny w Indiach film w reżyserii Sanjay Gadhvi. Fabuła opiera się na wzorcu kryminalnym. Film opowiada historię walki policji z gangiem przestępców. W rolach głównych wystąpiły takie gwiazdy, jak Rimi Sen, Esha Deol, John Abraham czy Uday Chopra.

 

 

 

9. „Fanaa” – Kunal Kohli

Top 10 Bollywood filmy - Fanaa

 

„Fanaa” w reżyserii Kunala Kohli jest popularną indyjską produkcją z 2006 roku. To melodramatyczna historia miłości niewidomej dziewczyny Zooni i chłopaka o imieniu Rehan. Co ciekawe, część zdjęć do filmu powstało w polskich Tatrach. Odtwórcy głównych ról w „Fanaa” to Aamir Khan i Kajol.

 

 

 

10. „Nazywam się Khan” („My Name Is Khan”) – Karan Johar

„Nazywam się Khan” to wielki międzynarodowy hit z 2010 roku w reżyserii Karana Johara. Głównym bohaterem filmu jest Rizvan Khan (w tej roli Shah Rukh Khan), który zostaje posądzony o terroryzm i udaje się w podróż do Stanów Zjednoczonych, by wyjaśnić fatalną pomyłkę.