Top 10 – najlepsze musicale wszech czasów

Najlepsze musicale - Deszczowa piosenka

Kiedyś były kwintesencją hollywoodzkiego kina, potem uznano je za gatunek wymarły. Obecnie odradzają się na naszych oczach – musicale. Przedstawiamy 10 najlepszych filmów muzycznych w historii kina.

Najlepsze musicale wszech czasów

1.„Deszczowa piosenka”

Najlepsze musicale - Deszczowa piosenka

„Deszczowa piosenka” z 1952 roku to słynny film w reżyserii Stlanleya Donena i Gene Kelly. Musical pokazuje czasy przełomowe w historii filmu – wprowadzenie dźwięku do kina. Oto gwiazdy filmu niemego stają przed nowym wyzwaniem: muszą zmierzyć się z mową, a także śpiewem na ekranie. Dla niektórych, jak wielka Lina Lemont (Jean Hagen) oznacza to koniec kariery, aktorka posiada bowiem okropny, skrzeczący głos.Iinni radzą sobie bardzo dobrze, jak John Lockwood (Gene Kelly). Jest to również doskonała okazja do zaistnienia dla młodziutkich talentów, jak Kathy Selden (Debbie Reynolds). Widowiskowy śpiew i taniec z historią miłosną w tle uczyniły z „Deszczowej piosenki” jeden z najsłynniejszych musicali. Film wylansował do dziś popularny przebój wszech czasów – Singing in the Rain.

 

 

2. „Panowie w cylindrach”

Filmy musicale - Panowie w cylindrach

 

„Panowie w cylindrach” („Top Hat”) to musical z 1935 roku, wyreżyserowany przez Marka Sandricha. Głównym bohaterem filmu jest Jerry Travers, amerykański tancerz (w tej roli Fred Astaire), którego żona przyjaciela, Madge (Helen Broderick) ma zamiar wyswatać z niejaką panną Dale (Ginger Rogers). Okazuje się jednak, że para doskonale się zna i wcale za sobą nie przepada. Dzieło otrzymało cztery nominacje do Oscara i należy do najsłynniejszych obrazów ze słynnym duetem tancerzy. Autorem muzyki do filmu był Irving Berlin.

 

 

3. „Skrzypek na dachu”

Musicale filmy - Skrzypek na dachu

 

„Skrzypek na dachu” („Fiddler on the Roof”) – słynny musical z 1971 roku został wyreżyserowany przez Normana Jewisona. Film powstał na podstawie powieści Szolema Alejchema, a jego pierwowzorem była broadwayowska sztuka z 1964 roku. Skrzypek na dachu to historia Tewji Mleczarza (w tej roli Topol), który chce wydać za mąż pięć swoich córek. Te jednak nie chcą postąpić zgodnie z tradycją i mają zamiar same wybrać sobie mężów. Najsłynniejsza piosenka pochodząca z musicalu to słynna partia „Gdybym był bogaczem”. Autorami muzyki do filmu byli John Williams i Jerry Bock.

 

 

 

4. „Grease”

najsłynniejsze musicale - grease

 

 

“Grease” – musical Randala Cristala to historia wakacyjnej miłości licealistów, która musi zmierzyć się z próbą czasu i codzienności. Nastolatkowie niespodziewanie spotykają się w tej samej szkole, przy czym on jest lokalnym łobuziakiem, a ona wzorową uczennicą. W rolach głównych wystąpili John Travolta i Olivia Newton-John. Z filmu pochodzi wiele popularnych przebojów, jak np. „You’re the One That I Want”, „Summer Nights” czy „Grease”.

 

 

5. „Kabaret”

Filmy taneczne - Kabaret

 

“Kabaret” (“Cabaret”) to niezapomniany obraz filmowy Boba Fosse z 1972 roku. Historia rozgrywa się w przedwojennym Berlinie, tuż przed nadejściem najciemniejszego okresu dwudziestowiecznych dziejów. Sally (w tej roli wspaniała Liza Minnelli), artystka kabaretowa, nawiązuje bliską znajomość z przystojnym Brytyjczykiem, Brianem Robertsem (Michael York). Bogatemu nocnemu życiu Berlina towarzyszy jednak oddech zbliżającej się wielkimi krokami historii. Z musicalu pochodzą tak słynne przeboje, jak „Mein Herr”, „Maybe This Time” lub „Money Money”. Film otrzymał aż osiem Nagród Akademii Filmowej, w tym dla najlepszej reżyserii.

 

 

6. „Chicago”

Top 10 musicali - Chicago

 

“Chicago” z 2002 roku Roba Marshalla zdobył ogromną popularność wśród widzów, mimo że powstał w czasach, gdy musical należał już do gatunków wymarłych. Film powstał na podstawie starego dzieła Johna Kandera, Freda Ebba i Boba Fosse. Akcja rozgrywa się w Chicago w latach 30. XX wieku. Główną bohaterką filmu jest Roxie Hart (Renee Zellweger), słynna artystka kabaretowa, która odbywa wyrok za zamordowanie swojego kochanka. Nieoczekiwanie skazana zyskuje ogromny medialny rozgłos. W filmie świetne role stworzyli między innymi Richard Gere i Catherine Zeta-Jones. Musical został nagrodzony sześcioma statuetkami Oscara.

 

 

7. „Upiór w operze”

Najlepsza muzyka filmowa - Upiór w operze

 

 

„Upiór w operze” („The Phantom of the Opera”) z 2004 roku to kolejny nowoczesny musical w reżyserii Joela Schumachera. Film powstały w oparciu o powieść Gastona Leroux oraz musical z 1986 roku. Fabuła koncentruje się wokół miłości zamieszkującego w operze „upiora”, czyli oszpeconego genialnego muzyka (Gerard Butler), do młodej solistki (Emmy Rossum). W filmie zagrali również między innymi Patrick Wilson (jako Raoul) czy Miranda Richardson (jako Madame Giry).

 

 

 

8. „8 kobiet”

Znane musicale - 8 kobiet

 

„8 kobiet” to jeden z najbardziej rozpoznawalnych filmów Francoisa Ozona. Francuski reżyser wykorzystał do swojego musicalu konwencję kryminalną. Oto bowiem w odciętym od świata przez zimę domu dochodzi do tajemniczego zabójstwa mężczyzny. Zabójczynią musi być jedna z przebywających tam ośmiu kobiet związanych z panem domu w rozmaity sposób. Mamy zatem żonę, kochankę, siostrę, córki oraz służące. W filmie zagrała sama Catherine Deneuve.

 

 

 

9. „West Side Story”

Musicale wszech czasów - West Side Story

 

„West Side Story” z 1961 roku w reżyserii Roberta Wise i Jerome Robbinsa to legendarny musical. Twórcy filmu zrezygnowali z cukierkowej konwencji filmu muzycznego na rzecz pokazania prawdziwych problemów młodzieży dorastającej w trudnym środowisku. Kobiecą rolę główną zagrała w „West Side Story” Natalie Wood. Męska kreacja przypadła natomiast w udziale Richardowi Beymerowi. Maria i Tony darzą się pięknym romantycznym uczuciem, ich miłość zostaje jednak zbrukana przez porachunki lokalnych gangów. Film został nagrodzony dziesięcioma Oscarami.

10. „La La Land”

Musicale - La La Land

 

„La La Land” Damiena Chazelle to największe objawienie filmowe 2016 roku. Historia miłości początkującej aktorki (Emma Stone) i stojącego u progu kariery muzyka jazzowego (Ryan Gosling) stała się dla reżysera okazją do autotematycznych rozważań na temat samego musicalu i jego miejsca w amerykańskiej Fabryce Snów. „La La Land” to również historia o zderzeniu młodzieńczych marzeń z rzeczywistością i o konieczności dokonywania trudnych wyborów. Film odznaczono sześcioma nagrodami Akademii Filmowej.

 

 

 

Udostępnij „Top 10 – najlepsze musicale wszech czasów” swoim znajomym.