Top 10 – szlagiery z przedwojennych polskich filmów

Szlagiery - Miło

Stare polskie piosenki urzekają liryzmem, pięknym tekstem i zachwycającą muzyką. Żaden z przedwojennych filmów nie mógł obyć się bez doskonałej oprawy muzycznej. Szlagiery komponowali najwybitniejsi muzycy.

Szlagiery z przedwojennych polskich filmów

 

1. „Miłość ci wszystko wybaczy”

„Miłość ci wszystko wybaczy” to wielki przebój Hanki Ordonówny z filmu „Szpieg w masce” Mieczysława Krawicza z 1933 roku. Słowa napisał Julian Tuwim, autorem muzyki był natomiast Henryk Wars. Utwór został po raz pierwszy nagrany przez wytwórnię Syrena-Electro. Sama Hanka Ordonówna zagrała w filmie agentkę obcego wywiadu, Ritę Holm, która próbuje wykraść młodemu inżynierowi tajemnicę jego odkrycia naukowego. Piosenka „Miłość ci wszystko wybaczy” do dziś pozostaje jednym z najbardziej rozpoznawalnych szlagierów międzywojnia.

 

2. „Sex appeal to nasza broń kobieca”

Stare piosenki polskie - Seksapil to nasza broń kobieca

„Sex appeal to nasza broń kobieca” – to stara piosenka pochodząca z przedwojennej polskiej komedii „Piętro wyżej” Leona Trystana z 1937 roku. W filmie wykonał ją Eugeniusz Bodo, co więcej przebrany za słynną Mae West. Słowa utworu napisał Emanuel Schlechter, muzykę zaś Henryk Wars. Aktor zagrał w komedii Henryka Pączka, spikera radiowego darzącego romantycznym uczuciem piękną pannę Lodzię (w tej roli Helena Grossówna).

 

 

 

3. „Umówiłem się z nią na dziewiątą”

Piosenki przedwojenne - Umówiłem się z nią na dziewiątą

 

„Umówiłem się z nią na dziewiątą” to również stary szlagier pochodzący z komedii „Piętro wyżej”. Bodo wykonywał ją w filmie tuż po zapowiedzeniu w radio prognozy pogody. Autorami utworu byli także H. Was i E. Schlechter. W powojennym okresie piosenkę śpiewał między innymi Bohdan Łazuka.

 

 

 

 

 

4. „Tylko we Lwowie”

Stare polskie piosenki - Tylko we Lwowie

 

„Tylko we Lwowie” – przedwojenny szlagier z filmu „Włóczęgi” z 1939 roku w reżyserii Michała Waszyńskiego. Na ekranie wykonywali ten przebój Szczepko (Kazimierz Wajda) i Tońko (Henryk Vogelfanger). Film przedstawiał historię dwóch ulicznych muzyków, którzy postanawiają zaopiekować się osieroconą sąsiadką, panną Wandą (Helena Grossówna). Piosenkę cechuje połączenie przedwojennego humoru z pięknym liryzmem.

 

 

 

5. „Już nie zapomnisz mnie”

Polskie szlagiery - ranking

 

„Już nie zapomnisz mnie” to jedna ze starych polskich piosenek, która na stałe zapisała się w historii polskiej muzyki i polskiego kina. Utwór pochodzi z wybitnej komedii „Zapomniana melodia” z 1938 roku Jana Fethkego i Konrada Toma. Piosenkę wykonywali w filmie Aleksander Żabczyński, Antoni Fertner i żeński zespół muzyczny. Słowa piosenki napisał Ludwik Starski, muzykę zaś Henryk Wars.

 

 

 

 

6. „Na pierwszy znak”

„Na pierwszy znak” to kolejny szlagier wylansowany przez Hankę Ordonównę w filmie „Szpieg w masce”. Twórcami piosenki byli Henryk Wars i Julian Tuwim. Ten romantyczny utwór do dziś urzeka miłosnym nastrojem. Wykonawczyniami tego przeboju były potem Hanna Banaszak, Edyta Górniak czy Natasza Urbańska.

 

7. „Nie kochać w taką noc to grzech”
Przedwojenne piosenki - Ach śpij, kochanie

„Nie kochać w taką noc to grzech” to szlagier ze starej komedii „Ada! To nie wypada” z 1936 roku w reżyserii Konrada Toma. Piosenkę śpiewał pierwszy amant epoki międzywojnia, czyli Aleksander Żabczyński. Wcielił się on w rolę młodego syna hrabiego, który zakochuje się w pięknej śpiewaczce Adzie (Loda Niemirzanka). Autorem muzyki był Zygmunt Wiehler, słowa stworzył natomiast Jerzy Jurandot.

 

 

 

 

8. „Powróćmy jak za dawnych lat”

Przedwojenne szlagiery - Powróćmy jak za dawnych lat

 

„Powróćmy jak za dawnych lat” – tę piosenkę śpiewali w duecie Tola Mankiewiczówna i Aleksander Żabczyński. Muzykę skomponował H. Wars, tekst napisał Jerzy Jurandot. Szlagier pochodzi z filmu „Manewry miłosne” (1935) wyreżyserowanego przez Konrada Toma i Jana Nowinę-Przybylskiego.

 

 

 

 

9. „Każdemu wolno kochać”

Polskie szlagiery - Każdemu wolno kochać

 

„Każdemu wolno kochać” to stara piosenka pochodząca z przedwojennej komedii o tym samym tytule z 1933 roku Mieczysława Krawicza i Janusza Warneckiego. W filmie utwór śpiewał Mariusz Maszyński, wcielający się w rolę ubogiego muzyka zakochanego w zamożnej pannie Reni (Liliana Zielińska).

 

 

 

 

10. „Ach śpij, kochanie”

Top 10 starych piosenek z filmów

 

„Ach śpij, kochanie” – słynna piosenka, którą w filmie „Paweł i Gaweł” śpiewali Eugeniusz Bodo i Adolf Dymsza. Film został zrealizowany w 1938 roku przez Mieczysława Krawicza. Autorem słów szlagieru był Ludwik Starski, muzykę stworzył zaś H. Wars. Aktorom partnerowała na ekranie Helena Grossówna.

 

Udostępnij „Top 10 – szlagiery z przedwojennych polskich filmów” swoim znajomym.